3 علت افتادگی نوک بینی بعد از جراحی بینی چیست؟

افتادگی بینی بعد عمل

افتادگی نوک بینی بعد از عمل جراحی بینی در کشور ما ایران رواج بسیار زیادی دارد. پزشکان مختلف با تجربه و زیادی هستند که جزو بهترین‌ ها شناخته می‌ شوند. شما قبل از جراحی حتماً در مورد همه آنها تحقیق می‌ کنید. نکته‌ ای که وجود دارد این است که شما برای عمل جراحی بینی باید مدت زمان زیادی وقت بگذارید، به پزشکان مختلف مراجعه کنید و همه جوانب را در نظر بگیرید تا به حداکثر رضایت برسید. اما گاهی اوقات خیلی از شما بعد از جراحی با پایین افتادن بینی مواجه می‌ شوید. در این مقاله می‌ خواهیم بررسی کنیم که علت افتادگی نوک بینی بعد از جراحی چیست. پس با ما همراه باشید.

علل افتادگی نوک بینی بعد از جراحی

علت‌ های مختلفی می‌ تواند برای این موضوع وجود داشته باشد که مهمترین آنها شامل موارد زیر است:

افتادگی نوک بینی

تکنیک‌ های نامناسب حین جراحی

برای عمل بینی باید از آخرین و بهترین تکنیک ‌های متناسب با فرم صورت، پوست و بینی شما استفاده شود. اگر جراح یک شیوه غیر اصولی را به کار گرفته باشد، یعنی از تکنیک‌ های خیلی قدیمی استفاده کند یا به حالات بینی و شرایط شما توجه نکند و فقط بخواهد حجم بینی را کم کند، ممکن است با افتادگی بینی مواجه شوید. در نتیجه به شکل دلخواه خود بعد از جراحی نمی‌ رسید.

عدم مراقبت مناسب بعد از جراحی

یکی دیگر از مواردی که به عنوان علت افتادگی نوک بینی از آن یاد می‌ شود، مراقبت‌ های نامناسب است. جراحی باید درست و اصولی صورت گرفته باشد، اما مراقبت‌ هایی که بعد از عمل انجام می‌ دهید، هم می ‌تواند از مشکلاتی مثل افتادگی جلوگیری کند. بینی‌ های گوشتی نسبت به بینی‌ های استخوانی بیشتر در معرض افتادگی نوک بینی هستند. به هر حال بزرگ بودن تیغه میانی بینی، عدم تقویت غضروف بینی، بزرگ بودن یا بلند بودن غضروف سر بینی همه این‌ ها می ‌تواند باعث افتادگی شود.

در کنارشان مثلاً حرکات شدید در صورت مثل خندیدن خیلی عمیق و زیاد یا گریه‌ های خیلی شدید می‌ تواند باعث افتادگی بینی بعد از عمل شود. وارد شدن و اصابت ضربه ‌های شدید به بینی مخصوصاً در ماه‌ های اول بعد از جراحی هم از عوامل ایجاد این اتفاق است. دستکاری بینی بعد از عمل، زیاد خاراندن زیاد، ور رفتن و استفاده نکردن از چسب مناسب و به موقع می ‌تواند از عوامل افتادگی نوک بینی باشد.

 راه‌ های جلوگیری از افتادگی بینی

حال که با علت افتادگی بینی بعد از عمل آشنا شدید، باید بدانید که چگونه از این اتفاق جلوگیری کنید.
اول از همه اینکه حداقل به مدت دو هفته بعد از عمل هنگام خواب، سر بالاتر از سطح بدن نگه داشته شود.
حداقل دو هفته بعد از عمل خم نشوید و وسایل سنگین بلند نکنید. فعالیت سنگین ورزشی انجام ندهید.
حتماً از پانسمان بینی استفاده کنید. این موضوع را پشت گوش نیندازید که یکی از مهم‌ ترین راهکارهای مراقبتی برای جلوگیری از افتادگی بینی است.

  • از کرم های ضد آفتاب مخصوص با اجازه پزشک در مدت زمانی که مجوز استفاده از آن صادر شده، به کار بگیرید.
  • برای تمیز کردن بینی، اسپری های مخصوص و تجویزی پزشک را استفاده کنید‌.
  • مراقب باشید که پانسمان بینی شل نگردد یا خیس نشود.
  • حداقل به مدت یک ماه اقداماتی مثل فین کردن را انجام ندهید.
  • تا چند ماه بعد از عمل از خاراندن بینی یا مالش دادن و ماساژ آن جلوگیری کنید.

اگر می خواهید بهترین نتیجه را از عمل جراحی بینی بگیرید، توصیه ما مراجعه به کلینیک ملل است. کافی است که با این کلینیک تماس بگیرید و وقت مشاوره تعیین کنید تا وضعیت بینی شما بررسی شود. پزشکان در این کلینیک می ‌توانند بهترین نوع جراحی بینی را برای شما توضیح داده و شروع به کار کنند.

کلام آخر

احتمالاً خیلی از شما در اطرافیان تان دیده‌ اید که بعد از جراحی دچار افتادگی بینی شده‌ اند. در نتیجه می ‌خواهید چنین اتفاقی برای خودتان رخ ندهد. پس باید علت این موضوع را بدانید. در این مقاله به طور کامل راجع به علت افتادگی نوک بینی و راه‌ های جلوگیری از این اتفاق برایتان توضیح دادیم تا نگرانی‌هایتان در این زمینه برطرف شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای