امروزه جراحی گوش به منظور درمان و بهبود آسیب ها، بیماری های مختلف و تغییر شکل ظاهری گوش انجام می گیرد. با توجه به این مشکلات متعدد که می توانند ساختار خارجی و داخلی گوش را تحت تاثیر قرار دهند؛ از این رو انواع مختلفی از جراحی های گوش وجود دارد که در این مقاله قصد داریم آن ها را مورد بررسی قرار دهیم پس برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب با همراه ما باشید.

اتوپلاستی گوش چیست؟

جراحی شکل دهی به گوش یا همان اتوپلاستی گوش یک نوع جراحی زیبایی می باشد که می تواند به راحتی شکل، وضعیت و اندازه گوش ها را تغییر دهد. زمانی که گوش های یک شخص نسبت به یک دیگر تقارن نداشته باشد و یا فاصله آن ها از سر به شکل غیر طبیعی، زیاد و بد باشد این جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین، این نوع جراحی برای افرادی که به دلیل حادثه دچار این مشکل شده اند و هم برای افرادی که به صورت مادرزاد این مشکل را دارند، بسیار کاربردی است.

جراحی گوش

به طور کلی در شرایطی که گوش ها بیرون زده و برجسته باشند و یا این که بین گوش ها هماهنگی و تقارن نباشد، این جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. نتایج حاصل از جراحی اتوپلاستی گوش تا حد زیادی به تغییرات مورد نظر بستگی دارد و با در نظر گرفتن سلیقه فرد انجام می شود.

نحوه انجام اتوپلاستی

امروزه پزشکان، جراحی گوش را تحت بی حسی موضعی و یا بیهوشی کامل انجام می دهند و برای این که بتوانند به راحتی تغییرات مورد نظر را انجام دهند بایستی یک برش بسیار کوچک در ناحیه ای از پشت گوش ایجاد کنند. سپس پزشک متخصص با مهارت و دقت زیاد، غضروف و پوست اضافه را از این ناحیه جدا می کند.

دقت داشته باشید در صورتی که نیاز باشد، برای خوش فرم کردن گوش، به غضروف های آن نیز شکل می دهند. در فرآیند جراحی، پزشک می تواند علاوه بر درمان و بهبود جلو آمدگی گوش، بزرگی و نامتقارن بود آن را نیز برطرف کند.

پس از اتمام جراحی، گوش در ناحیه جدید توسط بخیه تثبیت شده و نواحی زخم شده پانسمان می شود. در حقیقت، برش جراحی در پشت گوش ایجاد می شود، اما گاهی اوقات در جلوی گوش نیز جای اسکار ایجاد می شود.جراح گوش باید پس از جدا کردن پوست از غضروف و ایجاد برش های مورد نیاز، به بررسی ایرادات و مشکلات گوش بپردازد و تغییرات لازم را اعمال کند.

کاربرد های انجام جراحی گوش

مزایای جراحی اتوپلاستی گوش

جمع بندی پایانی

انجام جراحی گوش یا اتوپلاستی در افراد با هدف بهبود شکل ظاهری گوش ها انجام می شود و بسیاری از مشکلات مادرزادی که باعث بد فرم شدن شکل ظاهری گوش ها شده را برطرف می کند. در نتیجه باعث افزایش اعتماد به نفس افراد می شود.

اگر می خواهید از عمل اتوپلاستی بهترین نتیجه را مشاهده کنید، تنها کافیست در خصوص انتخاب بهترین کلینیک و نحوه انجام جراحی، اطلاعات لازم را کسب کنید. شما عزیزان برای انجام این جراحی می توانید به کلینیک ملل مراجعه کنید و به کمک راهنمایی هایی پزشک متخصص، روند جراحی را به خوبی طی کنید.