جراحی زیبایی گوش یا همان اتوپلاستی، یکی از رایج ترین و متداول ترین روش های عمل جراحی گوش است که عیوب و نقص های موجود در فرم گوش را برطرف می سازد. به عنوان مثال افرادی که از بزرگ بودن بیش از حد گوش های خود ناراضی هستند و یا افرادی که از فاصله ی بیش از حد گوش های خود نسبت به سرشان ناراضی اند، می توانند این عمل را انجام دهند. در دنیای مدرن و پیشرفته امروز، به جرات می توان گفت که تمامی عیوب ظاهری قابل درمان و قابل تغییر هستند.

اتوپلاستی
اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش

معرفی اتوپلاستی

اتوپلاستی (Otoplasty) یا عمل جراحی گوش تنها راه رفع عیوب ظاهری گوش است که با انجام آن، می توان به ظاهری دلنشین تر دست پیدا کرد و از جذابیت چهره خود، رضایت کامل داشت. گوش نیز یکی دیگر از اعضای مهم و حیاتی بدن انسان است که خوش فرم بودن آن، باعث زیبایی بیشتر می شود.

اتوپلاستی عمل تقریبا بی خطری است اما برای رعایت جوانب احتیاط، بهتر است که جراحی زیبایی گوش توسط یک پزشک حاذق و ماهر انجام گردد تا سلامت گوش شما و هم چنین زیبایی ظاهری آن را تضمین کند.

اتوپلاستی هم مانند تمامی عمل های زیبایی دیگر، دارای دوران نقاهت و عوارض خاص و مخصوص به خود می باشد. همان طور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، این جراحی در زمره عمل های کم خطر قرار دارد اما احتیاط شرط عقل است. بنابراین تمام و کمال به موارد توصیه شده قبل و بعد از انجام عمل جراحی گوش توجه فرمایید تا فرآیند انجام جراحی گوش را به بهترین و مطلوب ترین شیوه ها به انجام برسانید و از نتیجه بیشترین میزان رضایت را داشته باشید.

برعکس عمل های زیبایی دیگر، اتوپلاستی در آقایان نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است و بسیاری از آقایان خواهان انجام اتوپلاستی و تغییر در فرم گوش های خود هستند. بانوان معمولا از ظرافت خاصی برخوردارند و این ظرافت در فرم گوش های آن ها نیز مشهود است. بنابراین دلیل تمایل آقایان به اتوپلاستی به طور واضح و روشنی نمایان است.

مراحل انجام اتوپلاستی و عوارض و مزایا

برای انجام جراحی زیبایی گوش به سن فرد خواهان این عمل دقت فراوانی داشته باشید. سن انجام این عمل از پنج سالگی شروع می شود. دلیل آن هم این است که غضروف گوش در سن پنج سالگی سفت می شود و اگر عمل زیبایی بر روی آن اعمال گردد، در سنین بزرگسالی دچار تغییر و تحول نمی شود و فرم و شکل خود را حفظ می کند.

بسیاری از افراد به طور مادرزادی دارای نقص در شکل و فرم گوش خود هستند و یا در ورزش هایی همچون کشتی گوششان می شکند. در اغلب موارد این افراد به فکر ترمیم فرم گوش خود می افتند و به دنبال عمل های زیبایی می روند. برای انجام این عمل ابتدا توسط پزشک متبحر، معاینه می شوید و سپس برای انجام اتوپلاستی آماده می شوید.

دوران نقاهت اتوپلاستی بسیار کوتاه است و تقریبا تا هفت روز بعد از انجام آن، کاملا روال زندگی به صورت قبل ادامه پیدا میکند. تنها نکته ای که باید به آن دقت نمایید این است که از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و قبل از انجام عمل جراحی زیبایی، سیگار نکشید و از آسپرین نیز استفاده نکنید تا خونتان رقیق نشود.

اتوپلاستی معمولا عوارض شدیدی به همراه ندارد اما در بعضی موارد عوارضی دیده شده است. برای مثال تورم در محل بخیه ها و عدم تقارن در گوش ها از جمله مواردی است که گاهی پس از انجام جراحی زیبایی گوش در بعضی افراد دیده می شود. نگرانی در مورد از دست دادن شنوایی و یا حتی کم شدن شنوایی در افرادی که عمل گوش انجام می دهند، کاملا بی معنا است؛ چرا که جراحی زیبایی گوش اصلا تاثیری بر شنوایی ندارد.

سخن پایانی

اتوپلاستی در بین اقشار جامعه بسیار جا افتاده تر و مورد توجه تر از گذشته قرار گرفته است. زنان و مردان بسیاری برای انجام این عمل به کلینیک های زیبایی مراجعه می کنند و پزشکان ماهر و با تجربه را در این زمینه برای رسیدن به گوش هایی با فرم دلخواه خود، می طلبند.

اتوپلاستی از بی خطرترین عمل های زیبایی در دنیا بشمار می آید که مسلما از عوارض کم و دوران نقاهت کوتاهی برخوردار است. هزینه این عمل بسته به پزشک و محل انجام آن، متفاوت است. در کلینیک ملل محاسبه دقیق هزینه عمل، توسط پزشک و با توجه به عوامل اثرگذار بر آن، محاسبه و به بیمار اعلام می گردد.