جراحی پلک که معمولا با نام بلفاروپلاستی شناخته می شود یکی از انواع عمل های جراحی زیبایی است که به منظور از بین بردن پوست اضافی اطراف چشم، بلفاروپلاستی پلک بالا، بلفاروپلاستی پلک پایین و در نهایت ایجاد یک چهره جوان انجام می شود.
معمولا انجام عمل پلک در میان خانم ها نسبت به آقایان رایج تر و محبوب تر است اما در سال های اخیر مردانی که به جوانی چهره و ظاهر خود اهمیت می دهند نیز اقدام به انجام این عمل جراحی زیبایی می کنند.
البته لازم است بدانید که جراحي پلك فقط مختص موارد زیبایی نیست بلکه برای رفع نواقصی که به صورت مادرزادی ایجاد می شوند مثل افرادی که به صورت مادرزادی با مشکل افتادگی پلک مواجه هستند نیز یک عمل کاربردی محسوب می شود.
به علاوه با افزایش سن و ایجاد حالت افتادگی پوست قسمت اطراف چشم ممکن است برخی افراد با مشکل کاهش میدان دید مواجه شوند که عمل بلفاروپلاستی می تواند به رفع این مشکل کمک کند.

بلفاروپلاستی چیست و برای چه کسانی استفاده می شود؟

اگر قصد شما از مراجعه به پزشک و درخواست عمل جراحی پلک فقط کاربرد های زیبایی آن است ممکن است با شرایطی مواجه شوید که پزشک از انجام عمل بر روی پلک شما اجتناب کند.

چون این عمل جراحی شرایط خاص خود را دارد و نمی شود بدون در نظر گرفتن شرایط بیمار و فقط به منظور عمل زیبایی اقدام کرد.

جراحی پلک (بلفاروپلاستی)

در ادامه چند مورد از حالاتی که در آن پزشک نسبت به بلفاروپلاستی پلک شما اقدام می کند را بیان می کنیم:

افرادی که این عمل را انجام می دهند بهتر است که حداقل ۳۵ سال سن داشته باشند.
البته این مورد به این معنا نیست که افراد دارای سنین پایین تر هرگز نتوانند نسبت به جراحی پلک اقدام کنند بلکه تحت شرایط لازم عمل پشت پلک چشم، برای افراد رده سنی پایین تر نیز انجام می شود.

افرادی که به هر دلیلی با مشکل پف آلودگی پلک ها یا افتادگی پلک مواجه شده اند.
باید در نظر داشته باشید که افراد متقاضی عمل پشت چشم باد کرده لازم است از سلامت جسمانی کامل برخوردار باشند. به هیچ گونه بیماری خاصی که در فرایند قبل، حین و پس از عمل خلل ایجاد می کند مبتلا نباشند.
و البته لازم است که افراد انتظارات خود را از نتیجه عمل جراحی در حد معقول در نظر بگیرند و انتظار معجزه نداشته باشند.

عوارض عمل بلفاروپلاستی

جراحی پلک نیز مثل هر عمل جراحی دیگری می تواند با عوارضی همراه باشد که برخی از این عوارض ممکن است بسیار جدی و آزار دهنده باشند. دسته ای دیگر از عوارض ناشی از جراحی زیبایی پلک گذرا هستند و مشکل خاصی ایجاد نمی کنند.
به عنوان مثال برخی از عوامل کوتاه مدت این عمل جراحی می توانند شامل موارد زیر باشند:

  1. ایجاد تاری دید، که این مشکل معمولا ناشی از پماد روان کننده ای است که شما بعد از عمل باید مصرف کنید.
  2. ریزش اشک زیاد
  3. حساس شدن چشم به نور
  4. ایجاد حالت دوبینی در چشم
  5. حالت پف کردی و یا بی حسی در پلک ها
  6. حالت تورم و کبودی در چشم
  7. احساس ناراحتی در ناحیه چشم‌ها.

خطرات احتمالی جراحی بلفاروپلاستی

در انجام هر عمل جراحی امکان ریسک و ایجاد موارد خطرناک از جمله حالت لخته شدن خون و یا واکنش دادن فرد به بیهوشی وجود دارد.

عمل جراحی پلک نیز از این مورد مستثنی نیست. برخی از ریسک های احتمالی بلفاروپلاستی عبارت است از:

هزینه جراحی پلک چقدر است؟

قیمت بلفاروپلاستی ممکن است با توجه به چندین عامل متغیر مثل محل جغرافیایی، تخصص پزشک، سطح پیچیدگی عمل جراحی، مجوزها و محل بیمارستان متغیر باشد.

عوامل زیادی وجود دارند که بر هزینه نهایی عمل جراحی پلک و عمل افتادگی پلک چشم تاثیر می گذارند.

برای مثال ممکن است قیمت جراحی پلک در هر مرکز درمانی با مراکز دیگر متفاوت باشد و هر پزشک با توجه به شرایط بیمار و میزان تخصص پزشک هزینه متفاوتی در نظر می گیرد.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی عمل پلک چشم که یکی از عمل های جراحی زیبایی است پرداختیم. در صورتی که به هر دلیلی قصد انجام این عمل جراحی را دارید و نمی دانید که امکان انجام عمل را خواهید داشت یا خیر می توانید از پزشکان و مشاوران متخصص مجموعه کلینیک ملل کمک بگیرید.

این مجموعه با داشتن پزشکان کارآزموده به خوبی می توانند با بررسی کامل شرایط شما مشاوره های لازم را به شما ارائه دهند. برای مراقبت های بعد از عمل پلک و جای بخیه عمل پلک نیز از پزشک خود مشاوره بگیرید.